Drzewka na Boże Narodzenie - jaką choinkę wybrać?

Nic, tak jak choinka, nie wprowadza do domu świątecznej atmosfery. Ten nieodłączny element świąt Bożego Narodzenia symbolizuje życie i odrodzenie, a choinkowe lampki – światło i nadzieję. Do naszych mieszkań choinki trafiają zazwyczaj w postaci ciętych lub doniczkowych drzewek, a do wyboru mamy szereg wspaniałych gatunków. Jak wybrać ten najlepszy?

Choinka cięta czy w  doniczce?

Zarówno cięte jak i doniczkowe choinki mają swoje zalety i wady.

Choinki cięte są łatwiejsze w obsłudze i pielęgnacji. Razem z drzewkiem nie trzeba dźwigać dużej i ciężkiej donicy z ziemią. Po przyniesieniu do domu należy jednak odciąć kilkucentymetrowy krążek pnia i osadzić choinkę w stojaku, najlepiej takim z miejscem na wodę, której poziom należy uzupełniać co 2-3 dni. Przyniesiona do ciepłego pomieszczenia choinka wypija codziennie dużo wody.

Duże choinki doniczkowe przeważnie wybieramy z myślą o przesadzeniu drzewka po świętach do ogrodu. Niestety, świąteczne choinki najczęściej są wykopywane z plantacji tuż przed nadejściem świąt, a w trakcie wykopywania tracą większość swoich korzeni, co negatywnie wpływa na ich zdrowie. Takie choinki rzadko dotrwają do wiosny.

Małe choinki doniczkowe, takie jak miniaturowe świerki czy cyprysy, mają dobrze rozwinięte i nieuszkodzone systemy korzeniowe, dlatego znacznie lepiej przyjmują się po przesadzeniu na działkę lub do ogrodu po świętach niż wysokie choinki.

Niemal wszystkie z najpopularniejszych gatunków drzew iglastych można dostać w formie ciętej lub doniczkowej, a oto dziesiątka najpiękniejszych choinek:

10 drzewek na choinkę

  1. Świerk pospolity – ma silny zapach, jednak dość szybko gubi igły. Te są kłujące i osadzone na sztywnych gałązkach. Świerki średniej wielkości nie są zbyt gęste, przez co oferują sporo miejsca do zawieszenia świątecznych dekoracji.

 

  1. Świerk kłujący (srebrzysty) – ma dłuższe i jeszcze bardziej kłujące igły od świerka pospolitego. Występuje w wielu odcieniach zieleni – od turkusowego po srebrnoniebieski. Słabiej pachnie, ale jest bardziej gęsty.

 

  1. Świerk pospolity ‘Conica’ – to świerk-miniaturka najczęściej dostępny w małych doniczkach. Ma krótkie igły i gęsty, stożkowaty pokrój. Po świętach dobrze aklimatyzuje się w ogrodzie. Nawet bardzo wiekowe okazy nie przekraczają 2-3 m wysokości.

 

  1. Świerk serbski – coraz częściej pełni rolę choinki. Ma niezwykle silny zapach, gałęzie lekko skierowane ku górze (doskonałe do zawieszenia ozdób) i wąski, strzelisty pokrój, dzięki czemu zmieści się nawet w niewielkim pomieszczeniu. Dobry również na żywopłoty.

 

  1. Jodła pospolita – największa konkurencja dla świerków. Co prawda nie pachnie, ale za to nie kłuje i nawet po zaschnięciu nie gubi igieł, które pięknie błyszczą. Ma elastyczne gałązki, które udźwigną tylko lekkie ozdoby.

 

  1. Jodła koreańska – ma krótsze igły, sztywniejsze gałązki i bardziej zwarty pokrój od innych jodeł. Rośnie powoli, więc posadzona do donicy rolę choinki może pełnić przez kilka lat z rzędu. Lepiej zabezpieczyć ją przed silnym mrozem.

 

  1. Jodła kaukaska – to najbardziej elegancka ze wszystkich choinek. Ma foremny pokrój zbliżony do stożka, jest gęsta, trwała, niekłująca i ma żywozielony kolor. Niestety – słabo pachnie. Najczęściej sprzedawana jako cięte drzewko.

 

  1. Sosna pospolita – rzadko pełni rolę choinki, ponieważ ma długie igły i niewiele krótkich gałązek, najlepszych do zawieszania ozdób. Ale to właśnie sosna wniesie do domu prawdziwy leśny zapach. Szybko rośnie, a na choinki nadają się już 4-letnie drzewka.

 

  1. Sosna pinia – jest stosunkowo nową propozycją. Ciężko znosi polskie zimy, więc jako choinki pinie dostępne są pod postacią miniaturowych drzewek w doniczkach, których nie należy później przesadzać do gruntu.

 

  1. Cyprys wielkoszyszkowy – król wszystkich mini-choinek. Dostępny jest w wielu rozmiarach, ale najpopularniejsze są cyprysy nieprzekraczające 0,5 m wysokości. Przy dotknięciu wydziela intensywny cytrusowy zapach.