Jak zwalczać mrówki w ogrodzie?

Mrówki często są niechcianymi gośćmi w naszych ogrodach. Pełną często pożyteczne funkcje. Przenoszą nasiona, spulchniają glebę czy też oczyszczają trawnik z resztek roślinnych i zwierzęcych. Jednak kiedy jest ich za dużo, to stają się niepożądanymi insektami. O tym, jak zwalczyć mrówki skutecznie piszemy w artykule.

Mrówki w ogrodzie — jakie szkody mogą wyrządzić?

Mrówki mogą sprawić bardzo dużo kłopotów. Kolonię zakłada samica -królowa. Jej jedynym zadaniem jest składanie jaj. Nie jest prawdą, że w mrowisku jest tylko jedna królowa, to zależy od gatunku. Najczęściej jest ich od dziesięciu do trzydziestu. Mrówki odżywiają się pokarmem roślinnym i zwierzęcym. Dlatego też, jeżeli zagoszczą się w bliskim sąsiedztwie systemu korzeniowego rośliny, to ją uszkodzą. Żywią się też pędami młodych roślin w czasie suszy. Mogą również zniszczyć trawnik, powodując powstawanie łysych placków. Kiedy jest ich bardzo dużo to poprzez drążenie tuneli i budowanie gniazd mrówki przesuszają ziemię. Dodatkowo zagnieżdżają się często w drewnianych elementach i stanowią zagrożenie dla altanek i mebli ogrodowych. Poprzez szczeliny mogą dostać się do altanki i zniszczyć żywność, na której żerują. Największym problemem jest jednak to, że mrówki opiekują się mszycami. Żywią się wyprodukowaną przez nich spadzią. W związku z tym mszyce rozwijają się bardzo mocno i tworzą kolejny problem. W takim razie zostaje pytanie, co na mrówki w ogrodzie zadziała najlepiej?

Jak skutecznie zwalczyć mrówki w ogrodzie?

Pozbycie się mrówek w ogrodzie jest dość trudnym zadaniem. Szczególnie jeśli jest ich bardzo dużo i oblegają drzewka owocowe lub inne rośliny w ogrodzie. Mrówki w ogrodzie — jak się pozbyć niechcianych gości? Sposoby są dwa:
  • domowe sposoby na mrówki w ogrodzie
  • gotowe preparaty na mrówki w ogrodzie.
Można zacząć walkę z mrówkami za pomocą naturalnych domowych sposobów. Zaletą jest to, że nie używamy chemii. Jednak jeśli goni nas czas i mamby ich dużo, to zdecydowanie lepiej skorzystać z chemicznych preparatów i gotowych rozwiązań. 
 

Skuteczne środki na mrówki w ogrodzie

Preparaty na mrówki są bardzo skuteczne, są także szybkie w działaniu. Pierwsze efekty widać czasami już po kilku minutach. Trutki mogą być w formie proszku lub płynu. W naszym sklepie internetowym znajdziesz preparaty różnych firm o różnych wielkościach, do użytku zewnętrznego i wewnętrznego. Jak zwalczyć mrówki na drzewkach owocowych? Tutaj bardzo skutecznym sposobem okaże się lep na mrówki. Wystarczy go umopcować na pniu drzewa i wymienić kiedy jest zapełniony. Mrówki nie zdążą dojść do owoców i liści. 

Proszek na mrówki Bros

Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie 

Walka z mrówkami bez chemii ma tę zaletę, że nie niszczy upraw. Można też je odstraszyć, aby nie zbliżały się w dane miejsce.
  • Posadź rośliny, które odstraszają mrówki. Ich zapach będzie je odpychał. Dobrze sprawdzi się mięta, cytryna, majeranek, goździk czy też lawenda. Można je posadzić też wokół drzewek lub krzewów owocowych, od których mrówki powinny trzymać się z dala. 
  • Wymieszaj wodę z octem i spryskaj miejsca, w których widujesz je najczęściej. Intensywny zapach octu skutecznie zniechęca mrówki do odwiedzin.
  • Cynamon rozsypany po grządkach czy w donicach to również skuteczny odstraszacz mrówek. Dodatkowo cynamon pomaga przy zwalczaniu nalotu pleśni na ziemi. 
  • Tak samo działa proszek do pieczenia. Mrówki nie znoszą jego zapachu i omijają szerokim łukiem. Można posypać ścieżki, którymi chodzą mrówki.
  • Zrób pułapkę na mrówki. Postaw talerzyk z miodem, do którego mrówki się przyklejają. Codziennie wymieniaj na nowy.
  • Skuteczną przynętą jest postawienie koło mrowiska doniczki wypełnionej trocinami i wyniesienie jej z ogrodu. Podsumowując — co na mrówki w ogrodzie zadziała najlepiej?


Wybierając sposób walki z mrówkami, warto wziąć pod uwagę ich ilość. Jeśli mamy sporą inwazję lepiej sięgnąć po sprawdzone i popularne preparaty. Można także łączyć różne metody. Mięta czy tymianek mogą przydać się w kuchni, a jednocześnie skutecznie odstraszą mrówki.