Niedawno na blogu poruszaliśmy kwestię popularnych jesienią owoców, takich jak: śliwki, gruszki, pigwy czy jabłka. Dzisiaj postanowiliśmy pozostać przy ostatnich z wymienionych, zwracając baczną uwagę na ich przechowywanie oraz zbiory. Jabłko towarzyszy nam w różnych formach, nie tylko jako owoc. Ba, nie wiemy, czy wiecie, ale na świecie istnieje aż… 20 tysięcy odmian tego pysznego owocu, który nie traci na popularności. W końcu ostatnio często sięgamy po różnego rodzaju cydry.

Jednak, aby jabłko soczyście smakowało, powinno być zebrane w odpowiednim czasie. Jeśli zrobimy to zbyt wcześnie, jest duża szansa, że aromat w pełni się nie rozwinął. Przy zbieraniu należy zachować pełną ostrożność, nie wystarczy zwyczajnie go zerwać z drzewa. Jeżeli jabłka nadaje się do zerwania, wtedy potrzebne będzie jedynie lekkie przekręcenia owocu na gałęzi. Po czym jeszcze można poznać gotowe jabłko? Wyróżnia się głębokim kielichem czy brązowymi pestkami, choć zdarzają się wyjątki wśród różnych odmian, więc wcześniej zaczerpnijmy informacji, aby nie żałować swojej decyzji.

Jeśli nasze drzewka owocowe są sporych rozmiarów, a wierzchołek znajduje się na wysokości kilku metrów, potrzebujemy sprytu i dobrego sprzętu, żeby się z tym uporać. Bezpieczeństwo przede wszystkim, więc zainwestujmy w solidną drabinę i specjalną zbieraczkę do owoców oraz uchwyt teleskopowy.

Natomiast jeśli chodzi o przechowywanie owoców, to jabłka należy umieścić w chłodnym i ciemnym miejscu, najlepiej o dużej wilgotności. W miarę możliwości pomyślmy także o odpowiednim systemie wentylacji. W ostateczności można postawić pojemniki z wodą.

Jabłka najlepiej przechowywać na specjalnych stojakach na owoce albo w płaskich skrzynkach, które wypełnijmy wiórami. Powinniśmy również zapobiec wysychania jabłek, a do tego celu najlepiej użyć folii perforowanej. Jeżeli wszystkie zasady wprowadzimy w życie, wtedy możemy skoncentrować się już tylko na degustacji tych pysznych owoców.

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl