Jak pielęgnować żywopłot?

 
Żywopłot w naszym ogrodzie może przybierać różne formy. Może być liściasty lub iglasty, formowany w różne kształty lub rosnący swobodnie, zielony przez całą zimę lub tylko na czas sezonu. Każdy z całą pewnością znajdzie coś dla siebie. W artykule przedstawimy najważniejsze zasady dotyczące pielęgnacji ogrodów.
 

Funkcje żywopłotu

 
Żywopłot może być wizytówką każdego ogrodu, niezależnie od jego wielkości czy przeznaczenia. Chociaż ważne jest, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką funkcję ma pełnić żywopłot. Zazwyczaj ma on funkcję roślinnego ogrodzenia, które chroni nie tylko przed spojrzeniami sąsiadów, ale często także przed hałasem, kurzem czy podmuchem wiatru. Żywopłot może także w piękny sposób oddzielać nam miejsce wypoczynkowe od części bardziej użytkowej. Dzięki temu w naturalny sposób wyznaczymy granicę, która dodatkowo może stanowić naturalne tło dla kwiatów ozdobnych. Na pewno dobrze poprowadzony żywopłot pełni funkcję estetyczną i jest wizytówką ogrodu.
 

Przycinanie

 
Rośliny, które są przeznaczone do formowania żywopłotów, sadzimy jesienią. Pierwsze cięcie żywopłotów przypada na przełom marca i kwietnia po przymrozkach. Młode rośliny należy przycinać mocno tak, aby wystawały od 20 do 30 cm nad ziemią. Przycinanie żywopłotu robimy zawsze, niezależnie od tego czy będziemy go potem formować, czy nie. Kolejne ciecia robi się raz do roku, także w tym samym terminie. Dodatkowo można przyciąć żywopłot pod koniec sierpnia. Jednak nie później, aby nie uszkodzić rośliny, ponieważ może nie przetrwać okresu wegetacyjnego, gdyż ranki po cieciu mogą nie zdążyć, się zabliźnić. Przycinanie żywopłotu powinno się wykonywać za pomocą ostrych narzędzi. Mogą być to nożyce ręczne lub nożyce elektryczne, przydać się może także sekator. Przycina się na wysokość według własnej koncepcji, w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.
 
 

Technika przycinania żywopłotu

 
Niezależnie od tego, jaką mamy roślinę, technika cięcia jest zawsze taka sama. Cięcie rozpoczynamy od boków. Warto wspomóc się sznurkiem, za pomocą którego wytyczy się prostą linię, tak aby żywopłot wyglądał estetycznie. Używając nożyc elektrycznych, należy pamiętać o kierunku ruchu. Warto ciąć żywopłot najpierw w dół, później w górę, aby wyrównać linię. Grzbiet żywopłotu warto przycinać na samym końcu, przy czym należy trzymać nożyce poziomo i pracować całym ciałem, aby uzyskać zdecydowanie lepszy efekt niż samymi rękami.
 

Przykładowe narzędzia do cięcia żywopłotu

 
Narzędzia, które wykorzystujemy do pracy, są bardzo ważne. Dobrej jakości akcesoria mają dłuższą żywotność, a także są bardziej ergonomiczne i ułatwiają pracę. Zdecydowanie łatwiej zadbać o żywopłot i cały ogród mając odpowiednio dobrane narzędzia. Niezależnie od tego, czy wybieramy nożyce ręczne czy elektryczne ważne, aby ostrza były dobrze naostrzone, a uchwyty wygodne. Ma to także znaczenie dla roślin, ponieważ szarpanie żywopłotu nie wpłynie dobrze na jego wzrost i późniejszą wegetację.
 

Formowanie żywopłotu

 
Nadanie wybranego przez nas kształtu to kwestia cierpliwości. Z pomocą odpowiednich narzędzi można wybrać dowolną formę. Jednak warto wziąć pod uwagę rodzaj rośliny i miejsce, w którym rośnie, tak aby ułatwić sobie pracę. Do najbardziej popularnych należą jednak żywopłoty o przekroju:
 
Trójkąta – zalecany dla krzewów powyżej 1 m wysokości, posadzonym w równym rządku oraz mających luźną strukturę, tak jak np. buk. Ostry czubek zapewnia odporność na działanie czynników, które mogłyby zniekształcić bryłę.
Trapezu – najlepsze rozwiązanie dla żywopłotów wysokich, ale o gęstym rozgałęzienia, jak np. cis.
Prostokąta – będzie odpowiedni dla nisko przycinanych roślin, które dobrze radzą sobie ze słabym dostępem do oświetlenia.
 
Nawożenie żywopłotu
 
Warto pamiętać o systematycznym cięciu żywopłotu oraz nawadnianiu, a także o nawożeniu, które jest niezbędne do odpowiedniego wzrostu rośliny. Dostarczanie niezbędnych mikro i makroelementów oraz pierwiastków, powoduje, że roślina na poziomie komórkowym wzmacnia się, dzięki czemu szybciej rośnie, a także jest bardziej odporna na choroby i przymrozki. Warto wybierać nawozy dobrej jakości, tak aby mieć pewność, że będą skutecznie działać na nasz żywopłot.
Jednym z polecanych nawozów jest nawóz do żywopłotów, drzew i krzewów ozdobnych firmy Agrecol. Szczególnie rekomendowany jest do stosowania po cięciu, ponieważ wtedy roślina szybciej się regeneruje.
 
Zawartość:
 
  • azot (N) – 9%

  • fosfor (P2O5) – 8%

  • potas (K2O) – 12%

 
Mikroskładniki pokarmowe:
 
  • bor (B) 0,04%,

  • miedź (Cu) 0,1%,

  • żelazo (Fe) 0,2%,

  • mangan (Mn) 0,17%,

  • molibden (Mo) 0,01%,

  • cynk (Zn) 0,035%

 
Nawóz ten jest w formie granulowanej w pełni, zaspokaja zapotrzebowanie roślin na mikroskładniki i wszystkie elementy odżywcze. Dzięki temu rośliny łatwo się krzewią i są równomiernie zagęszczone. Można go stosować od marca do sierpnia. Należy rozsypać go równomiernie, zmieszać z wierzchnią warstwą ziemi i obficie zlać wodą.