Regularne nawożenie drzewek owocowych pozwala osiągnąć bardzo dobre plony. Składniki zawarte w nawozach przyczyniają się także do poprawnego wzrostu. Składniki odżywcze zawarte w glebie okazują się być w wielu przypadkach niewystarczające, dlatego należy dostarczyć je z zewnątrz. Jest to szczególnie istotne w przypadku gęstych sadów, gdzie potrzeba na dodatkowe minerały wzrasta. Sprawdź, czym nawozić drzewka owocowe i o jakiej porze roku najlepiej dostarczyć im niezbędnych składników. Dowiedz się, które z nawozów wybrać, by uzyskać dobre efekty hodowli podczas drzewek owocowych.

Czym nawozić drzewka owocowe?

Pierwszym krokiem, jeszcze przed wyborem odpowiedniego nawozu, jest sprawdzenie składu gleby.
Analiza ziemi w laboratorium pozwoli ustalić, jakich pierwiastków szczególnie brakuje w podłożu. Podczas badań sprawdzane jest między innymi pH, zawartość makro oraz mikroelementów elementów, azotu, próchnicy, zanieczyszczenia metalami ciężkimi. Specjaliści mogą także wydać zalecenia nawozowe co do kolejnych upraw. Dlaczego warto wykonywać wstępne badania gleby? Dzięki nim można uzupełnić niezbędną dawkę składników odżywczych i skupić się na tych, których najbardziej brakuje drzewkom.

Jak pobierać próbki gleby?
Zbierz niewielką ilość ziemi z kilku miejsc na obszarze całego pola. Dzięki temu zyskasz dobry pogląd na jakość ziemi na całym jego terenie. Do tego celu użyj łopatki lub szpadla. Pamiętaj – próbka musi zostać zebrana na głębokości maksymalnie 20 cm w głąb ziemi! Do laboratorium wyślij około 15 próbek zmieszanych ze sobą – taka ilość wystarczy do uzyskania optymalnych wyników. Sprawdzanie składu gleby powinno nastąpić wczesną wiosną lub jesienią.

W momencie, gdy dowiemy się, jakich składników szczególnie brakuje drzewkom owocowym, należy przystąpić do wyboru nawozu.
Składniki, które powinny znaleźć się w wybranych produktach do nawożenia to: azot, potas, fosfor oraz magnez.

Podstawowe składniki odżywcze znajdują się w nawozach jednoskładnikowych – zaleca się je w przypadku drzewek, posadzonych na glebie, w której istnieje szczególny niedobór azotu, fosforu bądź potasu. Można skorzystać także z gotowych nawozów zawierających mieszankę składników w prawidłowych proporcjach.


Kiedy nawozić drzewka owocowe?

Posiadając sad, pojawia się pytanie – kiedy nawozić drzewka owocowe? Prawidłowa metoda nawożenia to dostarczanie im składników odżywczych wiosną oraz jesienią.

Nawożenie jesienią powinno odbyć się zaraz po wegetacji. Należy jednak mieć na uwadze, by zdążyć, wykonać tę pracę przed mrozami. Dlaczego temperatura odgrywa tutaj kluczową rolę? Nawóz wyłożony podczas zbyt chłodnych dni nie rozpuści się, przez co nie będzie miał szans dotrzeć do najgłębiej ulokowanych korzeni drzewek.

Drugim okresem, kiedy warto nawozić drzewka owocowe, jest czas pomiędzy majem a końcem czerwca. Należy wówczas podzielić pracę na dwa etapy: początkowo dostarczamy azot, potas, fosfor i magnez. W dalszej kolejności niezbędna będzie kolejna dawka azotu, a następnie wapna i boru. Jedną z zalet nawożenia dwuetapowego jest lepszy smak owoców.
W przypadku starszych drzewek owocowych powinno się stosować nawozy organiczne – przykładowo obornik. Maksymalna częstotliwość nawożenia naturalnymi metodami wynosi nie częściej niż 4 lata.

Jaki nawóz pod drzewka owocowe jesienią wybrać?

Wielu sadowników uważa, że nawożenie drzewek owocowych jesienią jest jednym z najważniejszych etapów ich uprawy. To właśnie wtedy składniki odżywcze mają największą szansę wniknięcia do najgłębszych warstw gleby, skąd zostaną pobrane przez system korzeniowy.

Nawożenie należy rozpocząć od spryskania liści jabłoni i gruszy 5% roztworem z mocznika. Aby go wykonać, należy zmieszać w odpowiedniej butelce z dozownikiem 500 g mocznika z 10 litrami wody – tyle wystarczy do pokrycia wszystkich drzew w sadzie średniej wielkości. Zabieg ten ma na celu obniżenie ryzyka porażenia parchem – efekty utrzymają się długo, a całość grzyba powstałego na liściach zostanie unicestwiona.

Kolejnym etapem jest wapnowanie gleby, które doskonale uzupełnia proces nawożenia. Wykonuje się je co około 4 lata na glebach ciężkich i co 2 na lekkich. Warto wykonać je jesienią, gdy przeprowadzone badania gleby wskażą na zbyt niską zawartość pH. Dookoła drzewka rozsyp nawóz wapniowy, a następnie przekop ziemię na głębokość 15 centymetrów.
Istotne jest, by wapnowanie zostało wykonane przed wysypaniem nawozów zawierających składniki odżywcze. Dzieje się tak z racji na wzrost odczynu pH, co wpływa na lepsze przyswajanie składników pokarmowych przez drzewka.

Najistotniejszymi składnikami, które należy dostarczyć jesienią, jest azot i potas. Jaki nawóz pod drzewka owocowe jesienią sprawdzi się najlepiej? Często stosowany jest siarczan amonu z solą potasową. To właśnie między innymi dzięki nim owoce zyskują piękny kolor, są soczyste i jędrne.
Nawożenie drzew owocowych gnojówką

Na początek warto zaznaczyć, czym dokładnie jest gnojówka. Składa się ona z odchodów stałych oraz płynnych uległych fermentacji, zmieszanych z resztką paszy i wyciekami z instalacji wodnej. Co ciekawe – jako nawóz, gnojówka nigdy nie występuje w tej samej postaci, jaka została wydobyta z instalacji. Mieszaninę rozcieńcza się wodą.

Nawożenie drzew owocowych gnojówką ma wielu zwolenników
– posiada ona wiele cennych składników, niezbędnych do rozwoju drzewek i wydawania bujnych owoców.
Jak i kiedy nawozić drzewa owocowe gnojem? Częstotliwość nawożenia gleby gnojówką zależna jest od stopnia jej suchości, wyczerpania z minerałów, gatunku samych drzewek i gęstości ich sadzenia. Mówi się, że najlepsze efekty przynosi na glebach ciężkich oraz średniociężkich. Można stosować ją wiosną oraz jesienią. W obu przypadkach przyniesie równie dobre rezultaty. W trakcie rozlewania gnojownicy należy mieć na uwadze, by nie zalać nią pędów krzewów i drzew.

Podsumowując – jak i kiedy nawozić drzewka owocowe?

Nawożenie drzewek owocowych odbywa się wiosną oraz jesienią. Do tego celu można wykorzystać nawozy jednoskładnikowe, mieszaniny minerałów bądź gnojówkę. Najwyższej jakości nawozy znajdź w GardenFlora.pl. Za ich pomocą sprawisz, że Twój sad zyska smaczne i soczyste owoce, a drzewa unikną chorób bądź grzyba.

Poniżej propozycja produktów, które mogą pomóc osiągnąć Ci wymarzony cel.

Nawóz Uniwersalny Ogrodniczy Azofoska 3kg Granulowany
Nawóz Pro Natura Obornik Bydlęcy 5L Florovit


Nawóz Ekologiczny 0-8-18 5kg Luvena