Jesień to idealny czas na zajadanie się gruszkami, które w tym czasie najlepiej dojrzewają. Wspominaliśmy już kilka razy o tych pysznych owocach, ale dzisiaj udowodnimy, że to bardzo uniwersalny kulinarny składnik. W jego wykorzystaniu ogranicza nas tylko wyobraźnia. Wiele można zrobić ze słodkich, soczystych i odrobinę chrupiących owoców. Przepisy systematycznie się tworzą i nie starczy nam czasu, aby wszystkie przedstawić. Skoncentrujemy się chociaż na kilku. Zdradzimy kilka sztuczek, które można zastosować, kiedy już zerwiemy gruszki z drzewek owocowych.

Co powiecie na nadziewane gruszki? Do tego celu potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, który pozwoli nam odciąg ogonki, przeciąć gruszkę na kilka części oraz pozbyć się nasiennego gniazda. Nie zapomnijmy wcześniej dokładnie je umyć, aby usunąć różne preparaty, którymi mogły być pryskane. Później już pozostają dwie najprzyjemniejsze czynności. Nadziewanie (np. czekoladą) i jedzenie. Smacznego!

PS. Pewnie nieraz zniechęcacie się ciemnieniem gruszki (wskutek działania tlenu na żelazo). Na ratunek wysyłamy do was wodę z dodatkiem kilku kropelek soku z cytryny.

Ponadto, gruszki nadają się idealnie do dżemów, marynowania w occie, choć pewnie nieraz piliście także gruszkowe soki, które dobrze współgrają z brzoskwiniami lub jabłkami. Trzeba zachować odpowiednie proporcje, aby było pysznie jak u mamy.

Jeśli mamy bardzo małe dzieci, nawet niemowlęta, to gruszki można wykorzystać jako składnik zupek czy deserków. Poza tym, ciekawym rozwiązaniem jest także ciasto gruszkowo-imbirowe, sałatka gruszkowa z orzechami. Niebo w gębie!

Nie wiemy, czy wiecie, ale gruszki to niskokaloryczne owoce, co pewnie spodoba się osobom, które w szczególny sposób dbają o linię, są na diecie i liczą każdą spożywaną kalorię. Dzięki gruszkom, do organizmu dostarczamy również sporo witaminy C, ale również związki, które odpowiadają za zatrzymanie starzenia się organizmu.

Jesienią pewnie będziemy zmagać się z przeziębieniami, jeśli nasz organizm nie przystosuje się do niższych temperatur, więc w takim wypadku polecamy kompot z suszonych gruszek, który działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl