Chociaż robimy co możemy, żeby zadbać o nasz trawnik to niestety z warunkami atmosferycznymi panującymi w zimę nie wygramy. Nic nie jest jednak stracone! Odrobina zaangażowania i darń będzie wyglądać jak nowa. Jak dosiewać trawę i jak odnowić stary trawnik? Przeprowadzimy was przez ten proces krok po kroku.Kiedy dosiewać?

Najlepszym momentem na dosiewanie trawnika jest wczesna wiosna, ale dopiero wtedy, gdy pogoda na 100% ustabilizuje się i będziemy pewni, że nie grożą nam już przymrozki. Istnieje również opcja, że przerzedzona trawa pojawi się już po posianiu, dzięki dosiewce uzupełnimy trawnik tak, aby był równomierny.


Dlaczego właściwie trawnik po zimie jest zniszczony?

Głównym problemem są ciągłe wahania temperatur. Piękny trawnik jest trudny do utrzymania ze względu na czynniki atmosferyczne naszego kraju. W ostatnich latach w Polsce zimy są bardzo zmienne - najpierw mamy do czynienia z siarczystym mrozem i grubą warstwą śniegu, żeby chwilę później mierzyć się z ogromnymi roztopami. Woda, która gromadzi się pod powierzchnią ulega naprzemiennemu zamarzaniu i rozmarzaniu, przez co darń unosi się, a potem odrywa od warstwy korzeniowej, a stąd już prosta droga do wyschniętej murawy.Na czym polega dosiewanie? Jak zregenerować trawnik krok po kroku?

 1. Grabienie - zaczynamy od zwykłego, tradycyjnego grabienia. Dzięki temu zbierzemy zanieczyszczenia, które osiadły na trawniku - wszelkie połamane gałązki, suche liście czy stare źdźbła. Grabienie wykonujemy bardzo dokładnie, metodą "na krzyż", dzięki czemu będziemy mogli ocenić skalę zniszczeń.

 2. Wałowanie - wspomniane wcześniej odrywanie się darni kończy się zazwyczaj nierównościami, których zdecydowanie nie chcemy na swoim trawniku. Walec dociśnie powierzchnie trawnika do podłoża i wyrówna całość, co pozytywnie wpłynie na ukorzenienie trawy. Przy wałowaniu musimy pamiętać o 3 kwestiach:

 • ziemia nie może być, ani zbyt wilgotna ani zbyt sucha - przy zbyt dużej wilgotności zaburzymy wzrost trawy, a wałowanie przesuszonej nie daje żadnych efektów,

 • walec nie może być zbyt ciężki - jeśli jego waga będzie zbyt duża to skończy się to rozerwaniem darni

 • wałujemy wyłącznie lekkie gleby - gliniaste podłoże po wałowaniu może być zbyt ubite, przez co będzie niewystarczająco przepuszczalne

 1. Wertykulacja trawnika - jeżeli na powierzchni trawnika pojawiło się sporo mchu to ten zabieg to konieczność. Co prawda zaraz po nim trawa nie będzie wyglądać zbyt atrakcyjnie, ale wystarczy, że chwilę zaczekamy i odwdzięczy się nam soczyście zielonym kolorem. Wszystko za sprawą tego, że wertykulator natnie pionowo darń, co zapewni prawidłową cyrkulację powietrza, a do korzeni dostanie się potrzebna ilość wody i substancji odżywczych.

 2. Po wertykulacji ponownie grabimy usuwając wszystkie części, które oddzieliły się od trawnika przy zabiegu.

 3. Aeracja - przy pomocy specjalnych kolców nakłuwamy ziemię, co rozluźni system korzeniowy i zapewni lepsze napowietrzenie.

 4. Opcjonalne wapnowanie i piaskowanie - o ile gleba tego wymaga.

 5. Nawożenie - przed dosiewaniem trawnika zasilamy go nawozem bogatym w azot, fosfor i potas.

 6. Dosiewanie trawy - w zasadzie są dwa najpewniejsze sposoby dosiewania trawnika:

 • zastosowanie tej samej mieszanki - to bardzo prosta technika dosiewania trawnika, która gwarantuje jednolity wygląd darni, ma jednak ten minus, że ubytki mogą pojawić się po zimie ponownie w tym samym miejscu.

 • dosiewanie trawnika a trawa samozagęszczająca - to dosyć innowacyjny sposób, chociaż wymagający nieco większych nakładów finansowych. Ta specjalna mieszanka traw rozrasta się przy pomocy podziemnych kłączy. Oprócz tego ma niebywałą zdolność do samo regeneracji i jest zdecydowanie bardziej odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne.


Co, jeżeli regeneracja trawnika nie jest możliwa?

Istnieje opcja, że trawnik po zimie będzie na tyle zniszczony, że samo jego dosianie nie będzie miało po prostu sensu, bo nie będziemy w stanie osiągnąć rezultatu, którego oczekujemy. Wtedy jedyną możliwością jest całkowita wymiana trawnika. Jak to zrobić? Metody są dwie - przekopanie trawnika lub użycie herbicydów.

Przekopanie sprawdzi się przy małych powierzchniach - w tym przypadku po prostu mechanicznie usuwamy starą darń. Jednak przy dużych powierzchniach byłoby to bardzo czasochłonne, dlatego lepiej usunąć trawę za pomocą herbicydów. Takim specyfikiem jest m.in. Roundup. Już 60 ml powinno doprowadzić do całkowitego wyschnięcia 100 metrów kwadratowych terenu.
Przystane produkty: