Za kilka dni zawita do nas marzec, czyli czas szczególnie wytężonej pracy w ogrodzie, gdyż musimy zająć porządkowaniem po zimie, a także czekają nas przygotowania do nowego okresu wegetacji. Poza pielęgnacją trawnika - o czym pisaliśmy w poprzednim artykule – musimy wziąć się za cięcie krzewów oraz sadzenie żywopłotu.

Temperatura wzrasta, więc można powoli zdejmować osłony krzewów i drzew, ale przy tej czynności należy zachować ostrożność, aby rośliny nie doznały szoku związanego ze sokiem temperatury, więc najlepiej zrobić to w pochmurny dzień. Można również rozpocząć sadzenie żywopłotów z krzewów i drzew liściastych, które zrzucają liście na zimę. Zabieramy się także za przesadzanie drzew i krzewów i nie może zapomnieć o podlewaniu, szczególnie, kiedy jest sucho. Jeśli zostały żywopłoty z poprzednich lat, wtedy koniecznie trzeba je przyciąć, ale należy to zrobić w odpowiedni sposób. Zatem tniemy pędy boczne, aby utrzymać zamierzony kształt, natomiast szczytowe porosty skracamy.

Teraz przechodzimy do roślin doniczkowych, gdyż marzec jest dla nich najbardziej intensywnym okresem. Polecamy przesadzić je do większych doniczek, ponieważ w tym miesiące one najbardziej rosną. Nie należy jednak przesadzać bardzo dużych roślin, a jedynie zmienić im górną warstwę ziemi.

Jeśli mamy w swoim domowym ogrodzie rośliny, które wyróżniają się długim okresem wegetacji (np. begonię bulwiastą czy paciorecznik), wtedy posadźmy je do doniczek. Jednak należy pamiętać, żeby temperatura, w której są przechowywane wynosił ok. 10°C. Dodatkowo nie zapomnijmy, aby podlewać je umiarkowanie.

Kiedy zaczniemy robić wiosenne porządki i znajdziemy nasiona z poprzedniego roku, należy skontrolować, czy są jeszcze przydatne do posiania. Zachodzi prawdopodobieństwo, ze tylko niewielka ich część wykiełkuje i będziemy zmuszeni zakupić nowe. Jeśli zamierzamy zrobić większe zakupy, wtedy bardziej opłacalne będzie skorzystanie z usług internetowego sklepu ogrodniczego, które oferuje tańsze produkty, a dodatkowo asortyment jest dużo większy niż w stacjonarnej hurtowni. Możemy również przeczytać wiele informacji o konkretnych towarach przed zakupem.

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl