Czy można już siać trawę? Kiedy najlepiej założyć trawnik?

Pierwszym krokiem do stworzenia pięknego ogrodu, w którym z przyjemnością będziesz spędzać czas, jest posianie trawy. Pamiętaj, że nie możesz zasiać trawnika w przypadkowym momencie. Urośnie zdrowy i gęsty, gdy założysz go o odpowiedniej porze roku. 

Przeczytaj i dowiedz się, kiedy zasiać trawę, aby uzyskać najlepsze efekty i na jakie czynniki należy się zwrócić uwagę, aby mieć piękny i trwały trawnik. Poznaj kilka etapów przygotowania gleby i krok po kroku prześledź proces zakładania trawnika. 

Kiedy można siać trawę na wiosnę?

Zastanawiasz się, kiedy siać trawę na wiosnę? Najlepszy czas na założenie trawnika wypada na drugą połowę kwietnia do maja. W tym czasie gleba posiada optymalną wilgotność i nie jest zmarznięta. 

Wysiew trawy a przymrozki — czy mogą zaszkodzić naszemu trawnikowi? Kwiecień często zaskakuje ogrodników nagłym spadkiem temperatury, dlatego zanim zasiejesz trawę, sprawdzaj długoterminową prognozę pogody. Unikaj siania trawy w dniach, w których temperatury znacząco spadają. Nawet delikatny przymrozek wpłynie niekorzystnie na świeżo zasiane nasiona traw, dlatego na wysiew wybieraj słoneczne dni. 

Kiedy założyć trawnik?

Przyjmuje się, że trawę sieje się od wiosny do wczesnej jesieni. Później niskie temperatury nie pozwalają na dobry wzrost trawy. Z kolei sianie trawy latem często wiąże się z ryzykiem. Gleba jest przesuszona i wymaga znacznie większego nawadniania. 

Zakładanie trawy wiosną to najlepszy sposób na uzyskanie pięknego trawnika. Dlaczego właśnie kwiecień uważany jest za najlepszy miesiąc do wysiewu trawy? Gleba zyskuje lepszą wilgotność dzięki opadom śniegu w zimie i po licznych, marcowych deszczach. Jednocześnie w tym czasie na zewnątrz panują już wyższe temperatury, jednak nie na tyle wysokie, aby spowodować suszę. 

Od czego zacząć zakładanie trawnika?

Zanim rozpoczniesz wysiew trawy, poznaj najczęściej wybierane rodzaje mieszanek, z których możesz skorzystać. W zależności od warunków w danym regionie lub intensywności użytkowania trawnika, sprawdzą się zupełnie inne nasiona. 

Wyróżnia się 4 główne rodzaje traw: do ogrodu i na trawnik przydomowy, sportowa, na tereny zieleni oraz mieszanki pastewne.

Mieszkasz w miejscu, w którym przez dłuższy czas panują wyższe temperatury i utrzymuje się niska wilgotność gleby? Skorzystaj z trawy odpornej na suszę Barenburg, która nie wymaga intensywnego podlewania i jest odporna na przejściowe niedobory azotu. Warto wykorzystać ją na suchej działce, w ogrodach lub parkach, gdzie nie ma możliwości montażu systemu nawadniającego. 

Ciekawym typem trawy jest trawa wolno rosnąca na trawniki rzadko koszone – również producenta Barenburg. Oszczędzisz czas dzięki znacznie rzadszemu koszeniu!

Trawnik w cieniu to idealne miejsce do odpoczynku w upalne dni. Zasiej go korzystając ze specjalnej mieszanki do terenów zacienionych. Nasiona świetnie rosną przy ograniczonym dostępie do światła, posiadają nasyconą zieleń. 

Murawa stadionowa i pole golfowe wymaga innego rodzaju trawy – bardziej wytrzymałej i odpornej na intensywne użytkowanie. Zwarta murawa nie przerzedza się, a w razie uszkodzeń szybko regeneruje. W przypadku mieszanek nasion golfowych trawnik będzie odporny na silne uderzenia. Nie ma jednak przeszkód, by tego typu trawę zasiać w innym miejscu, niż boiska. Skorzystaj z niej w pobliżu parkingów, przy pozostałych ruchliwych miejscach, a nawet w swoim ogrodzie. Pamiętaj jedynie do odpowiedniej porze wysiewu – trawnik załóż wiosną!

Trawy uniwersalne to mieszanki do ogólnego przeznaczenia. Warto wykorzystać je do siania w optymalnych warunkach, czyli bez wyjątkowo dużego nasłonecznienia i w miejscach, gdzie trawnik nie będzie narażony na bardzo intensywne użytkowanie. Trawy uniwersalne wykorzystuje się nie tylko w ogródkach domowych. Świetnie nadają się na przestrzenie np. przy osiedlach. W przypadku zniszczenia, trawy uniwersalne Greenato szybko się regenerują. 

Zakładanie trawnika krok po kroku

Piękny trawnik jest wizytówką każdego ogrodu i wykorzystywany jest jako miejsce do odpoczynku. Jak dobrze wykonać zakładanie trawnika? Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez ten proces. 

Krok 1: Przygotuj teren

Zakładanie trawnika wiosną rozpocznij od przygotowania terenu, na którym wysypiesz mieszankę traw. Upewnij się, że teren, na którym chcesz założyć trawnik, jest wolny od kamieni, gałęzi i innych przeszkód. Wykonaj wyrównanie terenu i usuń wszelkie chwasty, które mogą utrudniać rozwój trawy. Urośnie ona piękna i będzie cieszyć oczy nasyconą zielenią! 

Krok 2: Wybierz odpowiednią trawę

Wybierz trawę, która będzie odpowiednia dla Twojego klimatu oraz warunków glebowych. W zależności od regionu, w którym się znajdujesz, mogą sprawdzić się różne gatunki traw – przykładowo do terenów zacienionych lub odporne na suszę. Jeśli chcesz posiać trawnik na boisku sportowym, skorzystaj z mieszanki stworzonej z myślą o murawach. 

Krok 3: Przygotuj glebę

Przygotuj glebę pod trawnik poprzez jej spulchnienie i dostosowanie pH. Dobre pH gleby wynosi pomiędzy 5.6 a 6.5. Jeśli gleba jest zbyt zbita, możesz ją przeorać lub użyć aeratora. Gleby zbyt kwaśne należy posypać wapnem, do zasadowych najlepiej zastosować nawozy zakwaszające. Dzięki nim pH wyrówna się i trawa zyska możliwie najlepsze warunki do wzrostu. 

Krok 4: Rozłóż nawóz

Zanim położysz trawę, rozłóż nawóz równomiernie po całej powierzchni. Użyj nawozu, który będzie odpowiedni dla Twojego typu gleby i wybranej trawy.

Krok 5: Zasiej trawę 

Zasiej wybraną mieszankę traw. Rozłóż ją równomiernie, aby uniknąć nieestetycznych kępek. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto wyposażyć się w ręczny siewnik. 

Krok 6: Skróć trawę

Po kilku tygodniach, kiedy trawa zacznie rosnąć, przyciąć ją do pożądanej wysokości, zwykle około 5-8 cm.

Krok 7: Podlewanie

Nawadniaj trawnik regularnie, dbając o to, aby gleba była wilgotna na głębokości około 10 cm. W szczególności ważne jest podlewanie trawnika na początku, gdy trawa jeszcze nie ugruntowała się.

Krok 8: Utrzymanie trawnika

Trawnik wymaga regularnego koszenia, podlewania i nawożenia – w szczególności w początkowej fazie wzrostu. Regularnie zraszaj trawnik o stałej porze – rano lub wieczorem. 

Zakładanie trawnika — kiedy zasiać nasiona? 

Podsumowując — nasiona trawy zasiej pomiędzy kwietniem a majem. W tym czasie panują temperatury najlepsze dla nowego trawnika. Kiełkujące źdźbła trawy nie przemarzną oraz nie przesuszą się. Zanim rozpocznie się sezon na zakładanie trawników, wybierz odpowiednie mieszanki traw w Gardenflora.pl.