Trawa zaczęła rosną w zawrotnym tempie, a my nie mamy sprzętu, żeby odpowiednio się tym zająć. Już na początku musimy was rozczarować. Nie ma uniwersalnej kosiarki, która zaspokoi wymagania wszystkich ogrodników. Wiele zależy od naszych wcześniejszych preferencji i rodzaju trawy, którą zamierzamy pielęgnować. Z roku na rok kosiarki są coraz bardziej komfortowe w użytkowaniu, ale także bezpieczne oraz mniejsze.

Różnice pomiędzy konkretnymi modelami są coraz mniejsze, więc wybór również jest coraz trudniejszy. Szczególnie, że producenci zaczęli dużą wagę przykuwać także do kwestii ekologicznych i wytwarzają sprzęt, który w znacznym stopniu zmniejsza zarówno emisję hałasu, jak i spalin.

Przechodzimy teraz do części właściwej. Stajemy przed nie lada wyzwaniem, czyli wybraniem kosiarki, która ma nam służyć przez wiele lat, jednocześnie nie odstając bardzo od najnowszych trendów w ogrodnictwie.

Na pewno należy wziąć pod uwagę wielkość trawnika i wtedy będziemy dużo mądrzejsi, jak bardzo wydajną kosiarkę należy zakupić. Jeśli mamy do dyspozycji stosunkowo mały trawnik, wtedy pod względem ekonomicznym lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie z ręcznym napędem, ewentualnie elektrycznym. Jeżeli jednak w grę wchodzą o wiele większe powierzchnie, w takiej sytuacji polecamy tylko i wyłącznie kosiarkę spalinową, która pozwoli zaoszczędzić nam sporo czasu. Jeśli postawimy na elektryczne urządzenie, wcześniej należy odpowiednio przystosować ogród do koszenia, rozmieszczając odpowiednią ilość gniazdek elektrycznych.

Duże znaczenie dla wydajności naszej pracy ma technika koszenia, gdyż im większa jego szerokość, tym mniej czasu będziemy potrzebowali. Przy wyborze musimy przeanalizować, jak dużo czasu możemy poświęcić na naszą ogrodową pasję. Jeśli jesteśmy w stanie kosić przynajmniej dwa razy w tygodniu, a mamy niewielki trawnik, wtedy zalecany jest zakup kosiarki bębnowej, która działa o wiele bardziej korzystnie na wygląd trawy niż kosiarka rotacyjna, którą jednak kosi się dużo krócej.

Ze względu na decybele, które wydobywają się z kosiarki, mamy do wyboru kilka możliwości. Możemy zdecydować się na sprzęt z cichym napędem (kosiarki ręczne lub elektryczne), cichą obudową, cichym układem tnącym czy cichym systemem koszenia (kosiarki mulczujące).

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl