Bukszpany zdobią nasze przydomowe ogrody. Odgradzają przed sąsiadami, upiększają teren. Na horyzoncie pojawił się szkodnik, który niweczy wizje pięknej działki. Walka z nimi musi być szybka i efektywna ale jaki sposób będzie najlepszy? Przedstawimy wam kilka metod na pozbycie się uporczywych owadów.

Kilka słów o ćmie bukszpanowej

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) to motyl nocny, od niedawna znany w Polsce. Przywędrował do Nas z Azji kilka lat temu. Sprzyjający klimat zadecydował o pozostaniu szkodnika, a co gorsza nie posiada on wielu naturalnych wrogów. Jego gąsienice żywią się liśćmi oraz pędami bukszpanów. W kilka tygodni potrafią zniszczyć roślinę, co czyni go ogromnym zagrożeniem dla bukszpanów. Aktywność ćmy najbardziej nasila się od kwietnia do października i może mieć kilka pokoleń w czasie jednego sezonu. Dlatego też ochrona bukszpanów musi być powtarzana.

Po czym poznać, że mamy do czynienia z ćmą bukszpanową?

Bukszpan ma intensywną zieloną barwę, jeśli został zaatakowany przez ćmę bukszpanową kolor liści zmienia się na słomkowy. Liście stają się suche i zwinięte, otacza je przędza; białe nitki przypominające pajęczynę z zielonymi odchodami. Larwy ćmy są niesamowicie żarłoczne, zjadają liście i pędy w błyskawicznym tępię. Krzak szybko traci liście, nawet w kilka dni. W takim stadium bukszpan ma niewielkie szanse przetrwania. Regularne sprawdzanie bukszpanu uchroni nas przed inwazją. Jaja ćmy znajdują się od spodu liści. Kilka razy w miesiąc należy sprawdzić odchylając blaszkę liściową czy nie zalęgły się szkodniki.

Jak zwalczyć ćmę bukszpanową?

  • Oprysk na ćmę bikszpanową

Oprysk chemiczny- jedna ze skuteczniejszych form pozbycia się ćmy bukszpanowej w przypadku mocno zainfekowanego bukszpanu. Substancją czynną niszczącą ćmę bukszpanową jest Acetamiprid. Wnika ona w tkankę roślin. Gąsienice jedząc liście giną po kilku godzinach.

Mospilan 20SP Agrecol charakteryzuje się formułą long action (długodziałający) oraz trzema krokami walki z ćmą bukszpanową. Działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie. Daje nam to pewność działania. Nawet po pewnym czasie od oprysku larwy giną, a jeśli oprysk będzie niedokładny środek sam przemieści się po całej roślinie.

Oprysk biobójczy- naturalnie występująca bakteria Bacillus thuringiensis atakuje gąsienice ćmy bukszpanowej, doprowadzając do śmieci szkodnika. Cały proces działa natychmiastowo, w ciągu 72 h larwy giną. Środek aplikuje się poprzez oprysk. W naszym asortymencie preparat zawierający użyteczną bakterię to Lepinox Plus. Preparat jest naturalny oraz nieszkodliwy. Działa też na inne larwy, np. gąsienice zwójkówek liściowych, piętnówka kapustnica, światłówka naziemnica.
  • Ręczne usuwanie ćmy bukszpanowej

Jeżeli zauważyliśmy kilka gąsienic ćmy bukszpanowej, a bukszpan nie został jeszcze zdewastowany można pozbyć się zdejmując je ręką. Innym sposobem jest wyłożenie folii bądź płachty pod krzewem i energiczne potrząsanie rośliną tak aby gąsienice pospadały.

  • Strumień wody
Za pomocą węża ogrodowego można pozbyć się larw ćmy bukszpanowej. Silny strumień należy skierować na bukszpan, opadnięte gąsienice trzeba zniszczyć.
  • Pułapki feromonowe

Pułapki feromonowe zwabiają samce ćmy bukszpanowej poprzez wydzielenie specyficznego dla szkodnika feromonu. Zostają one uwięzione bez szansy ucieczki. W ten sposób eliminujemy samce, co zakończy proces rozmnażania się szkodników. Pułapki feronomowe są bardzo pomocne w monitorowaniu obecności ćmy bukszpanowej.

Wzmacnianie i nawożenie bukszpanu

Inwazja ciem bukszpanowych wykańcza roślinę. Dlatego ważne jest abyśmy wspierali naszego krzaczka odpowiednią pielęgnacją. Specjalne nawozy posiadające skład dostosowany do potrzeb bukszpanu zregenerują go oraz odżywią.

Zamieszczamy listę nawozów do bukszpanów, kliknij TUTAJ.