Z jednej strony lipiec to okres wzmożonej aktywności roślin, ale z drugiej ogromne ryzyko działania licznych szkodników oraz chorób, które zabijają naszą radość z posiadania ogrodu. Lato bez zieleni nie będzie już takie samo. Aby temu zapobiec musimy stosować odpowiednie środki ochrony roślin. W dzisiejszym artykule prezentujemy naturalne preparaty roślinne, które można zastosować, aby utrzymać naszą bujność roślinność w nienagannym stanie.

Naszą podróż rozpoczynamy od mszyc, z którymi walczymy za pomocą… czosnku, który jest ostatnio jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych antyseptyków. Trzeba jednak dodać, że można go wykorzystać w razie problemów z chorobami bakteryjnymi czy grzybowymi. Doskonale radzi sobie również ze skoczkami, miodówkami czy przędziorkami.

Natomiast jeśli macie problemy z mrówkami, wtedy koniecznie postawcie na miętę, majeranek i lawendę. Jak je stosować? Należy przygotować odpowiedni wyciąg ze wspomnianych roślin, zachowując odpowiednie proporcje, czyli 1 kilogram na 10 litrów wody. Stężenie 1:3.

Jeżeli wasze rośliny atakują przędziorki, wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie wyciąg z pokrzywy. Najbardziej męczące są jednak mszycy, więc jeśli czosnek okaże się zbyt słabym przeciwnikiem, wtedy można użyć dodatkowo naparu z rabarbaru oraz orlicy w postaci gnojówki (rozcieńczenie 1:10).

Kolejnym ze skutecznych naturalnych środków ochrony roślin jest rumianek pospolity. Jest to bardzo uniwersalny sposób, gdyż za jego pomocą nie tylko możemy odpowiednio zdezynfekować nasiona oraz zwiększyć tempo ich kiełkowania, ale również zastosować go przeciwko gąsienicom motyli, które zjadają liście. Inne rodzaje gąsienic (np. pierścienicy nadrzewki czy kuprówki rudnicy) zwalczamy poprzez zastosowanie roztworu ostróżki.

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl