Wiśnia, czereśnia, brzoskwinia,śliwa.

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych (Monilinia laxa)
Jedna z najgroźniejszych i najczęściej występujących w ogrodach i na działkach chorób wiśni i czereśni. Objawy tej choroby występują na kwiatach, pędach, liściach i owocach. Najbardziej charakterystyczne symptomy to brunatnienie kwiatów i zasychanie liści oraz całych pędów wraz z kwiatami i zawiązkami owoców. Gdy panuje wysoka wilgotność powietrza, na zewnętrznych pędach pojawiają się liczne beżowe, płynące skupienia trzonków z zarodnikami. W przypadku owoców na skórce pojawia się brunatna, gnilna plama, w miejscu której tworzą się szaro-beżowe skupienia zarodników. Grzyb zimuje w porażonych pędach. Ważnym zabiegiem ograniczającym występowanie choroby jest wycięcie wczesną wiosną wszystkich porażonych i zamarłych pędów. Zabieg będzie skuteczny jeżeli zostanie przeprowadzony w okresie tzw. białego pąka albo na początku i na końcu kwitnienia. Stosując w tym celu: Signum 33 WG, Score 250 SC, Topsin M 500 SC, Miedzian Extra 350 SC, Switch 62,5 WG. Pamiętając o pszczołach i innych zapylaczach zabieg należy wykonać wieczorem, po oblocie kwiatów przez te owady.

Kędzierzawość liści brzoskwini (Taphrina deformans)
Najbardziej rozpoznawalna przez działkowców choroba brzoskwini, która nieleczona doprowadza do zamierania drzewa. Objawy są bardzo łatwe do zamierania drzewa. Liście są zdeformowane, grube i kruche, a ich powierzchnia jest pomarszczona, wzdęta i pofałdowana. W lipcu na zdeformowanych liściach pojawia się matowy, delikatny, szarobiały nalot grzyba. Jednym skutecznym sposobem zapobiegania kędzierzawości brzoskwini są zabiegi chemiczne wykonywane w okresie bezlistnym (jesień i wczesna wiosna). Do zwalczania tej choroby zaleca się stosowanie środków Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC (jesienią) i Syllit 65 WP (wiosną). Zabieg należy wykonać bardzo starannie. Drzewo powinno być dokładnie pokryte cieczą roboczą, włączając w to cały pień i każdą gałązkę.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych (Blumeriella jaapi)
Choroba występuje przede wszystkim na wiśni i czereśni. Już na przełomie maja i czerwca na liściach pojawiają się drobne, czerwone, szybko brunatniejące plamy. Liczba plam i szybko się zwiększa, zlewając się ze sobą, a porażone tkanka zasycha. Liście żółkną i przedwcześnie opadają, co zmniejsza ich odporność na niskie temperatury w okresie zimy oraz ma niebagatelny wpływ na przyszłoroczne owocowanie. Drzewa należy opryskać zaraz po kwitnieniu środkiem Topsin M 500 SC oraz Sillit 65 WP.

Nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi)
Larwa nasionnicy żerując w owocach wiśni, a przede wszystkim czereśni, powoduje, że owoce miękną, gniją i nie nadają się ani do spożycia, ani na przetwory. Szczególnie narażone są późne odmiany czereśni. Zabiegi wykonuje się w tydzień po wylocie pierwszych muchówek(mniej więcej w momencie kwitnienia robinii akacjowej (akacji)) – Mospilan 20 SP.

Mszyce
Owady te potrafią wyrządzić niemałe szkody na drzewach owocowych. Żerują w koloniach dlatego też wkrótce zaatakowane liście są zdeformowane, skręcają się i są oblepione spadzią. Spadź pokrywa blaszki liściowe oraz dojrzewające owoce, na których mogą zacząć rozwijać się tzw. grzyby sadzakowe, doprowadzając do ich zniszczenia. Zwalczanie mszyc na wiśni i czereśni należy wykonać przed kwitnieniem lub w miarę potrzeby po kwitnieniu, pamiętając, aby wykonać zabieg wieczorem po oblocie owadów zapylających. Zalecanym środkiem jest Mospilan 20 SP oraz jako środek alternatywny w stosunku do chemicznej ochrony roślin – Siltac EC, zwalczający mszyce mechanicznie lub można zastosować nowy preparat ekologiczny Sumin Nawóz Ogrodniczy Płynny z Pokrzywy.

Misecznik śliwowy (Parthenolecanium corni)
Misecznik śliwowy stanowi z roku na rok coraz większy problem w amatorskiej uprawie śliwy. Owad wysysa soki roślinne, dlatego też objawem jego żerowania jest przebarwienie, a następnie zasychanie blaszki liściowej. Oprócz tego liście pokryte są rosą miodową, która oblepia organy roślinne. W razie zauważenia pierwszych objawów należy zastosować Mospilan 20 SP. Warto również sięgnąć po środek mechaniczny eliminujący larwy miseczników – Siltac EC, niebędący chemicznym środkiem ochrony roślin.

Program ochrony wiśni, czereśni, brzoskwini, nektarynki, moreli i śliwy

 

Nazwa choroby, szkodnika

Fazy rozwojowe/ zalecane środki ochrony roślin

Okres bezlistny (jesień, przedwiośnie)

 

Pąkowanie

 

Biały pąk

 

Kwitnienie

 

Zawiązywanie owoców

 

Dojrzewanie owoców

Brunatna zgnilizna

 

Mospilan Extra 350 SC, Signum 33 WG, Switch 62,5 WG, Topsin M 500 SC (przed lub po kwitnieniu), Score 250 SC (na początku lub w pełni kwitnienia)

 

 

Drobna plamistość liści wiśni

 

 

Syllit 65 Wp, Topsin M 500 SC (przed lub po kwitnieniu)

Sillit 65 Wp, Topsin M 500 SC

 

Topsin M 500 SC

 

Kędzierzawość liści brzoskwiń

jesień: Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC; wiosna: Syllit 65 WP

 

 

 

 

 

Nasionnica trześniówka i inne szkodniki

 

 

 

 

 

Mospilan 20 SP

 

Owocówka śliwkóweczka

 

 

 

 

 

Mospilan 20 SP

Mszyce

 

Mospilan 20 SP, Siltac EC

Misecznik śliwkowiec

 

Mospilan 20 SP, Siltac EC

Zwalczanie chwastów jednoliściennych i dwuliściennych

 

Orkan 350 SL, Atut 360 SL

 

Orkan 350 SL (wiosną), Atut Hobby ( zwalcza także odrosty korzeniowe)

poradnik pochodzi z "Poradnik Ochrony Roślin" przygotowany przez firmę SUMIN