Truskawka

Szara pleśń (Botrytis cinerea)
Objawy tej groźnej choroby występują przede wszystkim na pąkach, kwiatach oraz owocach, rzadziej na liściach. Zainfekowane pąki oraz kwiaty brunatnieją i zamierają. W dalszych fazach rozwojowych objawy pojawiają się na owadach w momencie ich wybarwiania. Na skórce widoczne są wyraźne, brunatne plamy, przypominające lekkie wgniecenia. Owoce gniją, a na ich powierzchni pojawia się obfity puszysty szary nalot grzybni, trzonków i zarodników, które z wiatrem przenoszą się na zdrowe owoce. Zabieg przeciwko tej chorobie powinno się rozpocząć w czasie kwitnienia wykorzystując w tym celu środki: Signum 33 WG, Switch 62,5 WG, Topsin M 500 SC i Mythos 300 SC. Dosyć skuteczną metodą zapobiegania tej chorobie jest okrywanie międzyrzędzi agrowłókniną lub słomą. Okrywę należy wyłożyć w okresie pąkowania krzewów i zebrać zaraz po zbiorze, aby nie dopuścić do rozwoju chorób i szkodników.

Antraknoza truskawki (Colletotrichum acutatum)
W drugiej połowie lata na rozłogach i u podstawy ogonków liściowych pojawiają się szybko powiększające się, ciemnobrązowe do czarnych gnilne plamy. Następnie porażone organy zamierają. Oprócz objawów na liściach grzyb powoduje także zgnilizny korony truskawki, które w bardzo szybkim terminie doprowadzają do zamierania całej rośliny. Objawy mogą być także widoczne na owocach w postaci ciemnych, gnilnych plam. Grzyb powodujący tę chorobę najlepiej rozwija się w lata gorące, przy jednocześnie wysokiej wilgotności gleby. Dlatego też należy zwracać szczególną uwagę na plantacje obficie podlewane podczas wysokich temperatur. Grzyb zimuje na porażonych organach truskawek, a także na chwastach, czy innych roślinach uprawnych np. pomidorach. Zakup zdrowych sadzonek minimalizuje ryzyko występowania antraknozy oraz innych chorób truskawki. W razie zaobserwowania pierwszych objawów należy natychmiast wykonać zabieg preparatem Switch 62,5 WB lub Scorpion 325 SC.

Biała plamistość liści truskawki (Mycosphaerella fragariae)
Na liściach truskawek, ale coraz częściej i poziomek, pojawiają się drobne, okrągłe lub owalne, szarobiałe plamy. Plamy otoczone są wyraźną brunatno-czerwoną obwódką. W miarę rozwoju choroby plamy mogą się zlewać, tworząc duże skupienia obumarłej tkanki. Zmniejszają tym samym powierzchnię asymilacji blaszki liściowej, co wpływa na tworzenie kwiatów i zawiązywanie owoców. Porażone liście w sprzyjających warunkach pogodowych przedwcześnie zasychają. Podstawowy sposób zapobiegania chorobie to koszenie liści najpóźniej 2 tygodnie po zbiorze. Należy wykonywać także zabiegi przed kwitnieniem, po kwitnieniu lub po zbiorach, wykorzystując w tym celu środki Domark 100 EC (zwalcza także mączniaka prawdziwego truskawki podobnie jak środek Nimrod 250 EC) oraz Signum 33 WG, Topsin M 500 SC i Scorpion 325 SC.

Mączniak prawdziwy (Spharotheca macularis)
Coraz większym problemem jest mączniak prawdziwy. Objawy mączniaka prawdziwego występują praktycznie na wszystkich organach truskawek. Początkowo pojawiają się na liściach w postaci białego, mączystego nalotu. Następnie grzybnia rozrasta się na pędy, pąki kwiatowe oraz kwiaty. Porażone organy przedwcześnie zamierają. W razie wystąpienia pierwszych objawów należy wykonać zabiegi środkami Domark 100 EC, Signum 33 WG, Nimrod 250 EC, Topas 100 EC, Discurs 500 WG oraz Topsin M 500SC.

Roztocz truskawkowiec (Steneotarsonemus fragariae)
Zaatakowane przez tego szkodnika liście truskawki są drobne, żółtawo-zielonkawe i zdeformowane. Cechą charakterystyczną jest fakt pojawiania się bardzo krótkich ogonków liściowych. W miarę rozwoju populacji tego szkodnika krzewy truskawki cechują się zahamowanym wzrostem, owoce są bardzo drobne i nie dojrzewają. Kolejną szkodliwością roztocza truskawkowca jest obniżenie mrozoodporności i zimotrwałości krzewów truskawki. Podejrzane o obecność roztocza rośliny należy opryskać środkiem Ortus 05 EC. W przypadku zwalczania przędziorków stosujemy środek Floramite 240 SC.

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzuki) zwójki, wciornastki
Muszka plamoskrzydła może stanowić także problem w uprawie truskawki. Larwa żeruje w owocach, doprowadzając do ich zamierania. Gdy tylko zostaną zauważone niepokojące objawy lub obecność szkodników, należy opryskać rośliny środkami SpinTor 240 EC. Obecność wciornastków na liściach truskawki objawia się pojawieniem się srebrzystobiałych, drobnych plamkach. Po dolnej stronie blaszki liściowej dostrzec można gołym okiem drobne czarne punkciki (odchody wciorniastków) oraz przecinkowatego kształtu, jasne lub ciemne, niewielkie owady. Masowe wystąpienie wciorniastków może doprowadzić do zasychania liści. O występowaniu zwójek świadczyć mogą połączone ze sobą liście, z żerującą w ich wnętrzu jasną larwą. Świetnym i bezpiecznym rozwiązaniem jest tutaj wspomniany już środek Spintor 240 EC.

Chwasty
W przypadku truskawki chwasty mogą stanowić ogromny problem zarówno na małych jak i większych powierzchniach. Do zwalczania chwastów jednoliściennych na plantacjach starszych stosować należy Focus Ultra 100 EC lub Fusilade Forte 150 EC. Przed ruszeniem wegetacji do zwalczania jednorocznych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych należy zastosować herbicyd Stomp Aqua 455 CS.


Program ochrony truskawki

 

Nazwa choroby, szkodnika

Fazy rozwojowe/ zalecane środki ochrony roślin

Ruszenie wegetacji

Po wschodach chwastów

Kwitnienie

Zawiązywanie owoców

Po zbiorach

Antraknoza

 

 

Switch 62,5 WG, Scorpion 325 SC (do końca fazy dojrzewania)

 

 

Szara pleśń

 

 

Signum 33 WG, Switch 62,5 WG, Mythos 300 SC, Topsin M 500 SC

 

 

 

 

 

Mączniak prawdziwy

 

 

Discus 500 WG (od rozwoju pierwszego liścia), Domark 100 EC, Signum 33 WG, Nimrod 250 EC, Topas 100 EC (od rozwoju trzeciego liścia) Topsin M 500 SC

Discus 500 WG (do końca zbioru owoców),Nimrod 250 EC (do końca fazy rozwoju owoców), Topas 100 EC (do fazy dojrzewania owoców)

 

 

Biała plamistość liści

 

 

Domark 100 EC, Signum 33 WG, Scorpion 325 SC, Topsin 500 SC

Scorpion 325 SC (do końca fazy dojrzewania)

 

Roztocz truskawkowiec, przędziorki

 

 

 

Nissorun Strong 250 SC, Ortus 05 SC, Floramite 240 SC

 

Muszka plamoskrzydła, zwójki, wciornastki

 

 

 

SpinTor 240 SC

 

Chwasty jednoliścienne

Focus Ultra 100 EC, Fusilade Fotre 150 EC, Agil-S, 100EC, Stomp Aqua 455 CS (chwasty jednoliścienne i dwuliścienne)

 

 

 

Fusilade Forte 150 EC

poradnik pochodzi z "Poradnik Ochrony Roślin" przygotowany przez firmę SUMIN