Kompost – czym jest i jak go używać?

 
Najtańszym sposobem na pozyskanie ekologicznego i wartościowego nawozu jest produkcja kompostu. Pryzmy kompostowe tworzy się z materiału roślinnego dostępnego po różnych zabiegach pielęgnacyjnych takich jak cięcie, koszenie czy usuwanie chwastów. Można je wspomóc resztkami z kuchni.
 
Kompost to wartościowy nawóz organiczny, który powstaje z resztek roślinnych. Jego skład zależy od użytych materiałów, dlatego różne komposty mają różną ilość makro- i mikroelementów. Poprawia parametry gleby, przyśpiesza produkcję próchnicy i pozytywnie wpływa na stosunki wodno-powietrzne. Produkcja kompostu trwa kilka miesięcy, ale można używać środków, które skracają ten czas.

Stosowanie kompostu

W pełni przerobiony kompost ma jednolitą strukturę. Zapach ma specyficzny – ziemisty. Nie zachodzi ryzyko przenawożenia. Jedynym ograniczeniem jest czas produkcji i ilość dostępnych materiałów. Nawożenie najlepiej wykonać wiosną oraz jesienią. Kompost podobnie jak obornik można przekopać i wymieszać z ziemią przed sadzeniem lub siewem. Warto do tego użyć glebogryzarkę, która znacznie ułatwi pracę.


 

Zalety kompostu:

  • uniwersalny,
  • lekki,
  • wolnodziałający,
  • ekologiczny,
  • tani,
  • nie wymaga dużo pracy,
  • poprawia jakość gleby.

Rozluźnianie podłoży gliniastych

Ziemia gliniasta jest bardzo żyzna i zasobna. Bardzo skutecznie zatrzymuje wodę i ważne składniki pokarmowe. Natomiast problemem tego podłoża jest słaba przepuszczalność. Po opadach woda wsiąka bardzo długo, czasami tworzą się zastoiny, co może powodować gnicie korzeni. Gliniaste podłoża mają tendencje do zaskorupiania się wierzchniej warstwy. Oczywiście większość ogrodników miesza glinę z piaskiem, jednak jest to często niewystarczające. Podłoże staje się luźniejsze, ale przez piasek traci swoje właściwości i składniki mineralne. Dlatego warto stosować kompostownik, ponieważ działa rozluźniająco, a nie powoduje demineralizacji podłoża.

Kompost idealny do warzywniaka

Uprawa warzyw jest bardzo czasochłonna i wymagająca. Warzywa potrzebują wielu składników odżywczych, mikroelementów i makroelementów do prawidłowego wzrostu. Plusem stosowania kompostu jest ograniczenie wystąpienia efektu „zmęczenie gleby”.

Podsumowanie

Kompost to bardzo cenny nawóz organiczny. Można go używać do roślin ozdobnych oraz warzywniaka. Jest idealnym podłożem i sprawdzi się w każdym ogrodzie.