W poprzednim wpisie omówiliśmy charakterystykę, właściwości i zastosowanie agrotkanin, które często mylnie utożsamiane są z agrowłókninami. Z czego wynika ta błędna interpretacja? Zapewne z podobnych zastosowań obu materiałów do ściółkowania gleby i w celu zapobiegania wyrastaniu chwastów, przy czym w przypadku agrowłóknin dotyczy to wyłącznie tych o wyższych gramaturach. Podstawowa różnica dotyczy więc pozostałych włóknin, które znajdują idealne zastosowanie do okrywania różnego rodzaju roślin na zimę, wiosnę i jesień, chroniąc je przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi.Agrowłókniny możemy więc podzielić na będące tematem niniejszego wpisu ściółkujące i okryciowe, którym poświęcimy kolejny wpis.

 Do agrowłóknin ściółkujących zaliczamy te o gramaturze powyżej 50 g/m2, aż do 150 g/m2. Jak już wspomnieliśmy, mają one podobne zastosowanie, co agrotkaniny. Tak jak one służą ściółkowaniu gleby, eliminują wyrastanie chwastów, przepuszczają powietrze, wodę i nawozy do gleby, zatrzymują wilgoć w glebie, zwiększają jej temperaturę, przyspieszają wegetację roślin, jednocześnie chroniąc je przed szkodnikami. Są przy tym wytrzymałe, a odpowiednio przykryte przetrwają przez wiele sezonów. Agrowłókniny posiadają również stabilizację UV, która chroni je przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych.

Agrowłókniny ściółkujące dostępne są w naturalnych kolorach: czarnym, zielonym, brązowym. Ze względów estetycznych ich wybór uzależniony jest od materiału, którym zostaną przykryte. Agrowłókniny w kolorze brązowym najczęściej przysypywane są korą, która czyni włókninę niemal niewidoczną. Jednocześnie w ogrodnictwie, zwłaszcza podczas tworzenia nowych kompozycji ogrodowych, gdzie rośliny mają dopiero z czasem pokrywać cały obszar zasadzeń, najlepiej sprawdza się kolor zielony. Agrowłóknina czarna stosowana jest najczęściej wokół roślin w tunelach i przy uprawach polnych, zapewniając czyste, zdrowe zbiory owoców bez konieczności stosowania kłopotliwej słomy.

W GardenFlorze stawiamy na rodzimą jakość - wszystkie dostępne w naszym sklepie agrowłókniny zostały wyprodukowane w Polsce, specjalnie dla nas i naszych klientów.