Agrowłókniny są coraz bardziej popularne, a ich wybór nie jest prosty, ponieważ wiele zależy od tego, do jakich celów chcemy je wykorzystać. Kiedy nadchodzi zima i chcemy ochronić nasze rośliny przed mrozem, to podejmujemy decyzję o zakupie agrowłóknin białych ogrodowych. Jeśli jednak myślimy o zabezpieczeniu gruntu przed wzrostem chwastów, to stosujemy w takim przypadku agrowłókniny czarne i brązowe o większej gramaturze.

Bardzo specyficzne są jednak rabaty, które nie współpracują z włókniną, ponieważ taka jest natura tych roślin, że rozrastają się one na boki, więc zabierzemy im możliwość swobodnego rozrostu, więc uniemożliwimy im prawidłowy rozwój. Dlaczego tak się dzieje? Z prostego powodu: gleba pod taką włókniną robi się zbita i nie ma możliwości, aby ją spulchnić, nawet kiedy będziemy dosypywać kompost czy obornik oraz próbować nabijania widłami.

Nie jest jednak powiedziane, że mata kompletnie się nie przydaje. Wykorzystywana jest ona na powierzchniach, które są wysypane żwirem. Gdybyśmy nie skorzystali z jej usług, to w takiej sytuacji kruszywo będzie wbijało się w ziemię i z nią miesza. Jej wykorzystanie wpływa na skuteczne oddzielenie od siebie dwóch odmiennych materiałów, gleby, a także żwiru.