Dzień Matki już za chwilę. Odliczamy godziny do tego ważnego wydarzenia. Nie może być inaczej, gdyż matka jest odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Właśnie dlatego co roku mamy problem z prezentem dla niej. Chcemy, aby był tak wyjątkowy jak ona, ale z drugiej strony niebanalny. Skoro jeden kwiat to za mało, to może zdecydujmy się na… całą łąkę kwiatową?

Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie nie muszą się martwić, że pielęgnacja prezentu pochłonie spore nakłady czasu. Dodatkowo pod względem wizualnym taka łąka to istny majstersztyk, idealnie komponując się z naturalnymi trawnikami, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie mieszanki nasion traw oraz roślin. Najlepiej wybierać takie, które w cudowny sposób ozdobią nasze tereny niedaleko domu. W takim razie polecamy postawić na lucernę, koniczynę czy chaber bławatek.

Zwracając uwagę jedynie na estetykę, warto zakupić łąki z traw i roślin jednorocznych, takich jak godecja, czarnuszka, nagietka, rezeda. Przy doborze konkretnych roślin właściwie zaplanujmy całe przedsięwzięcie, skupiając się na tych, które kwitną od wiosny do jesieni. Jeśli przekwitną pod żadnym pozorem nie ścinajmy ich. Cierpliwość w takim przypadku popłaca, gdyż nasiona samoistnie zostaną rozsiane, dzięki czemu łąką za rok się odrodzi. Należy jednak pamiętać, żeby wysiewać je zawsze wiosną, po ówczesnym przekopaniu i usunięciu chwastów.

Jest wiele gatunków roślin, które doskonale radzą sobie z ekstremalnymi warunkami siedliskowymi. Wystarczy zrobić rozeznanie. Np. na łąkach wilgotnych bez problemu radzi sobie koniczyna białoróżowa, złocień właściwy, niezapominajka błotna, na łąkach suchych – goździk, dziurawiec oraz macierzanka, a świeżych – łubin trwały, wiesiołek czworokątny i mak polny. Kolejnym plusem kwietnej łąki jest fakt, że nie trzeba jej podlewać ani nawozić. Potrzeba jedynie kilka razy ją skosić, oczywiście w odpowiednim czasie. Pierwsze koszenie warto przeprowadzić pod koniec czerwca, więc macie jeszcze trochę czasu (przy 10 cm wysokości).

Pozdrawiamy, Gardenflora.pl